Jak księgować zobowiązania z tytułu decyzji administracyjnych
Problemy z ewidencją zobowiązań gmin, dotyczących programu świadczeń wychowawczych, wynikają z tego, że decyzje wydane w tym zakresie dotyczą okresu od kwietnia 2016 r. do września 2017 r.
Rachunkowość jest opisem rzeczywistości ekonomicznej podmiotów gospodarujących w istocie tylko w dwóch wymiarach: wartościowym i czasowym. Każda operacja gospodarcza (budżetowa) podlegająca ewidencji w księgach rachunkowych musi być zwymiarowana w aspekcie wartościowym (wyceniona w jednostkach pieniężnych) i czasowym (zaksięgowana pod datą lub zakwalifikowana do okresu sprawozdawczego). Ponadto, operacje rozliczeniowe dla kolejnych okresów określają zmiany aktywów i pasywów oraz przychody i koszty, przypadające na poszczególne okresy sprawozdawcze, a wynikające z rozliczeń. Właśnie wymiarowanie wartościowe i czasowe przysparza księgowym najwięcej problemów, a w rachunkowości budżetowej problemy występują ze zdwojoną siłą ze względu na specyficzny charakter operacji wykonania dochodów i wydatków budżetowych, który nie zawsze jest uwzględniony w unormowaniach rachunkowości.
Aktualne zagadnienie
Ten problem można zilustrować aktualnym przykładem ewidencji zobowiązań gmin z tytułu płatności na rzecz rodziców dzieci w ramach realizacji programu „Rodzina 500+". Płatności te są realizowane na postawie decyzji administracyjnych wystawionych na okres od kwietnia 2016 r. do września 2017 r. Powstaje pytanie: czy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta